Výhody a nevýhody posuvných dveří

Posuvné dveře přináší do moderních interiérů atraktivní vzhled, úsporu místa a další výhody. Mají ale také své nevýhody. Podívejte se na náš kompletní přehled silných a slabých stránek zasouvacích dveří.

Bílé posuvné dveře v interiéru

Posuvné dveře do pouzdra: pro a proti

Výhody

Úspora místa

Posuvné dveře do pouzdra zaberou až o 2 m2 méně místa než klasické otočné dveře. Díky tomu můžete využít i stěny v jejich těsné blízkosti. Třeba na nejrůznější dekorace, menší nábytek nebo vypínač. Zejména v menších prostorách je taková výhoda velmi užitečná.

Skvělý vzhled

Důkaz elegance posuvných dveří nemusíte hledat dlouho. Najdete je totiž stále častěji v moderních interiérech po celém světě. Zejména v takových prostorách, kde záleží na interiérovém designu, jsou favoritem číslo jedna u investorů i architektů.

Pohodlné ovládání

Ovládání posuvných dveří je pohodlnější, protože nemusíte stisknout kliku ani hlídat, aby dveře nebouchly / nezůstaly pootevřené. Nejvyšší komfort nabízí pouzdra s tichým dorazem, který se automaticky postará o tiché a správné zavření.

Široké možnosti

Posuvné dveře jsou vhodné pro obytné i komerční prostory všech velikostí. Do stavebních pouzder můžete navíc osadit dveře všech typů (lamino, dřevěné, skleněné, celoskleněné) i značek (Porta Doors, SOLODOOR, Masonite, SEPOS, SAPELI, CAG a dalších).

A další

  • Možnost synchronního zavírání dvoukřídlých dveří
  • Tiché zavírání bez bouchnutí
  • Nosnost až 90 kg

Nevýhody

Pracnější realizace

Posuvné dveře zajíždí do tzv. stavebního pouzdra – ocelové konstrukce, kterou je nutné zabudovat do zděné/sádrokartonové příčky. Už při plánování výstavby/rekonstrukce proto musíte počítat s dostatečně velkým stavebním otvorem. Následně je také nutné zajistit instalaci pouzdra a jeho omítnutí (zakrytí sádrokartonem). Samotná montáž je díky podrobným návodům poměrně jednoduchá.

Vyšší cena

Posuvné dveře jsou dražší než otočné, protože kromě dveřního křídla potřebujete také stavební pouzdro a firmu, která zajistí jeho montáž. Pokud ale máte nějaké zkušenosti jako kutil nebo stavitel, můžete instalaci pouzdra snadno provést i svépomocí.

Náš TIP: Posuvné dveře si pořizujete na hodně dlouhou dobu. Proto se vyplatí vybírat stavební pouzdra od osvědčených výrobců JAP nebo Scrigno, která dobře těsní, jsou tichá a stabilní.

Skleněné posuvné dveře v interiéru

Posuvné dveře na stěnu: pro a proti

Výhody

  • Oproti dveřím do pouzdra nabízí jednu výhodu navíc – nevyžadují montáž pouzdra ani přípravu stavebního otvoru. Díky tomu je můžete relativně snadno a rychle nainstalovat i v hotových interiérech.

Nevýhody

  • Posuvné dveře na stěnu zabírají více místa a ani jejich ovládání není tak komfortní
  • Otevřené dveře zakrývají část stěny, na kterou nelze umístit vypínač nebo zásuvku
  • Nižší je i celková stabilita konstrukce, takže se nehodí do všech interiérů
  • Nevypadají tak elegantně jako posuvné dveře do stavebních pouzder

Fotografie dvoukřídlých zasunovacích dveří

Výhody převažují nevýhody?

Zjednodušeně řečeno – výhody posuvných dveří převažují nad jejich nevýhodami. Pokud pro vás není jediným kritériem cena, vyberte si posuvné dveře do pouzdra, které nabízí více plusů než posouvací dveře na stěnu.

Stále přemýšlíte nad pořízením posuvných dveří? Přečetli jste si jejich plusy a mínusy? Nevíte, jaká stavební pouzdra si vybrat? Napište nám a obratem vám navrhneme ideální řešení pro vaše interiéry.